Glorious Goodwood Results 2020

Here is the full set of results from all five days of the 2020 festival of racing at Glorious Goodwood.

Summerghand was one of Glorious Goodwood's winners in 2020

Check out all the results from an altogether different ‘behind closed doors’ Glourious Goodwood in 2020.

Day One – 28th July – Goodwood Cup Day

13.10 – British European Breeders Fund EBF Fillies’ Handicap
1st: Tomorrow’s Dream (William Haggas/Tom Marquand) 11-2
2nd: Angel Power (Roger Varian/Silvestre De Sousa) 9-4fav
3rd: Queen Of Silca (Mick Channon/David Egan) 25-1

13.45 – Unibet You’re On Handicap
1st: Maydanny (Mark Johnston/Silvestre De Sousa) 5-1fav
2nd: Sky Defender (Mark Johnston/Joe Fanning) 33-1
3rd: Bell Rock (Andrew Balding/Oisin Murphy) 15-1

14.15 – Veuve Clicquot Vintage Stakes (Group 2)
1st: Battleground (Aidan O’Brien/Ryan Moore) 13-8fav
2nd: Devious Company (Tom Dascombe/Richard Kingscote) 4-1
3rd: Youth Spirit (Andrew Balding/Oisin Murphy) 13-2

14.45 – Qatar Lennox Stakes (Group 2)
1st: Space Blues (Charlie Appleby/William Buick) 2-1fav
2nd: Duke Of Hazzard (Paul Cole/David Probert) 5-1
3rd: Escobar (David O’Meara/Danny Tudhope) 40-1

15.15 – Al Shaqab Goodwood Cup Stakes (Group 1)
1st: Stradivarius (John Gosden/Frankie Dettori) 4-7fav
2nd: Nayef Road (Mark Johnston/Andrea Atzeni) 20-1
3rd: Santiago (Aidan O’Brien/Ryan Moore) 15-8

15.45 – Qatar Handicap
1st: Only Spoofing (Jedd O’Keefe/Kieran O’Neill) 14-1
2nd: Acclaim The Nation (Eric Alston/Jason Hart) 7-1
3rd: A Momentofmadness (Charlie Hills/William Buick) 22-1

16.20 – British Stallion Studs EBF Maiden Stakes
1st: Alkumait (Marcus Tregoning/Jim Crowley) 5-4fav
2nd: Tawleed (John Gosden/Martin Harley) 10-1
3rd: The Princess Poet (Eve Johnson Houghton/Tom Marquand) 66-1

16.55 – British European Breeders Fund EBF Fillies’ Handicap
1st: Believe In Love (Roger Varian/Andre Atzeni) 11-1
2nd: Asiaaf (Marcus Tregoning/Jim Crowley) 4-1
3rd: Dancing Approach (Roger Charlton/Thomas Greatrex) 4-1

Day Two – 29th July – Sussex Stakes Day

13.10 – British Stallion Studs EBF Fillies’ Handicap
1st: Chamade (Ralph Beckett/Harry Bentley) 22-1
2nd: Waliyak (Roger Varian/David Egan) 13-8fav
3rd: Dean Street Doll (David Menuisier/Ryan Moore) 14-1

13.45 – Unibet You’re On Goodwood Handicap
1st: Just Herbert (William Muir/Tom Marquand) 25-1
2nd: Rochester House (Mark Johnston/Silvestre De Sousa) 6-1
3rd: Smart Champion (David Simcock/Callum Shepherd) 13-2

14.15 – Unibet 3 Boosts A Day Handicap
1st: Mambo Nights (Richard Hannon/Andre Atzeni) 9-1
2nd: A Star Above (William Haggas/Hollie Doyle) 13-2
3rd: Sound Of Cannons (Brian Meehan/Jim Crowley) 22-1

14.45 – Markel Insurance Molecomb Stakes (Group 3)
1st: Steel Bull (Michael O’Callaghan/Colin Keane) 2-1fav
2nd: Ben Macdui (Kevin Ryan/Kevin Stott) 16-1
3rd: Internationaldream (Richard Fahey/Paddy Mathers) 50-1

15.15 – Qatar Sussex Stakes (Group 1)
1st: Mohaather (Marcus Tregoning/Jim Crowley) 3-1
2nd: Circus Maximus (Aidan O’Brien/Ryan Moore) 6-1
3rd: Siskin (Ger Lyons/Colin Keane) 9-4fav

15.45 – British Stallion Studs Alice Keppel EBF Fillies’ Conditions Stakes
1st: Miss Jingles (Charlie Appleby/William Buick) 7-2
2nd: Country Carnival (David O’Meara/James Doyle) 9-2
3rd: Spright (Karl Burke/Clifford Lee) 11-10fav

16.20 – Theo Fennell Handicap
1st: Toro Strike (Richard Fahey/Oisin Murphy) 3-1fav
2nd: Magical Wish (Richard Hannon/Thore Hammer Hansen) 20-1
3rd: Deep Intrigue (Mark Johnston/Kieran Shoemark) 25-1

Day Three – 30th July – Ladies Day

13.10 – Mirabeau En Provence Handicap
1st: Glamorous Anna (Christopher Mason/William Cox) 9-1
2nd: Newyorkstateofmind (William Muir/David Egan) 18-1
3rd: Show Me Show Me (Richard Fahey/Paddy Mathers) 13-2

13.45 – Unibet You’re On Handicap
1st: Junkanoo (Gary Moore/David Egan) 50-1
2nd: Zabeel Champion (Mark Johnston/Ryan Moore) 7-2
3rd: Al Salt (William Haggas/Jim Crowley) 13-2

14.15 – Qatar Richmond Stakes (Group 2)
1st: Supremacy (Clive Cox/Adam Kirby) 11-2
2nd: Yazaman (William Haggas/Tom Marquand) 13-8fav
3rd: Lauded (Tom Dascombe/Richard Kingscote) 10-1

14.45 – John Pearce Racing Gordon Stakes (Group 3)
1st: Mogul (Aidan O’Brien/Ryan Moore) 9-2
2nd: Highland Chief (Paul Cole/David Probert) 22-1
3rd: Subjectivist (Mark Johnston/Joe Fanning) 17-2

15.15 – Qatar Nassau Stakes (Fillies’ Group 1)
1st: Fancy Blue (Donnacha O’Brien/Ryan Moore) 11-4
2nd: One Voice (Jessica Harrington/Tom Marquand) 20-1
3rd: Nazeef (John Gosden/Jim Crowley) 10-3

15.45 – Gusbourne Nursery
1st: Mark Of The Man (Richard Hannon/Sean Levey) 12-1
2nd: Monza City (Mark Johnston/Joe Fanning) 22-1
3rd: William Bligh (Ralph Beckett/Harry Bentley) 5-4fav

16.20 – British European Breeders Fund EBF Maiden Fillies’ Stakes
1st: Spirit Of Bermuda (William Haggas/Tom Marquand) 8-1
2nd: Iconic Queen (Ralph Beckett/Harry Bentley) 11-1
3rd: Great Vibes (George Scott/Callum Shepherd) 12-1

16.55 – Tatler Nursery
1st: Acklam Express (Nigel Tinkler/Oisin Murphy) 10-3
2nd: Different Face (Simon & Ed Crisford/William Buick) 9-1
3rd: Rebel At Dawn (Karl Burke/Ben Curtis) 16-1

Day Four – 31st July – King George Day

13.10 TDN Australia Handicap
1st: Cepheus (Brian Meehan/William Buick) 6-1
2nd: Moomba (Amanda Perrett/Ryan Moore) 10-1
3rd: Berkshire Savvy (Andrew Balding/Oisin Murphy) 9-1

13.45 – Saint Clair Oak Tree Stakes (Fillies’ And Mares’ Group 3)
1st: One Master (William Haggas/Tom Marquand) 6-4fav
2nd: Valeria Messalina (Jessica Harrington/Frankie Dettori) 12-1
3rd: Althiqa (Charlie Appleby/William Buick) 11-2

14.15 – Bonhams Thoroughbred Stakes (Group 3)
1st: Tilsit (Charlie Hills/Ryan Moore) 10-1
2nd: My Oberon (William Haggas/Tom Marquand) 3-1
3rd: Khaloosy (Roger Varian/Jim Crowley) 4-7fav

14.45 – Unibet Golden Mile Handicap
1st: Prompting (David O’Meara/Harry Bentley) 3-1fav
2nd: Urban Icon (Richard Hannon/Pat Dobbs) 12-1
3rd: Afaak (Charlie Hills/Dane O’Neill) 25-1

15.15 – King George Qatar Stakes (Group 2)
1st: Battaash (Charlie Hills/Jim Crowley) 2-7fav
2nd: Glass Slippers (Kevin Ryan Tom Eaves) 14-1
3rd: Ornate (David Griffiths/Oisin Murphy) 100-1

15.45 – L’Ormarins Queen’s Plate Glorious Stakes (Group 3)
1st: Pablo Escobarr (William Haggas/Tom Marquand) 9-2
2nd: Desert Encounter (David Simcock/Jim Crowley) 11-4jf
3rd: Le Don De Vie (Hughie Morrison/Oisin Murphy) 13-2

16.20 – New Unibet Instant Roulette Nursery
1st: Zamaani (Simon & Ed Crisford/William Buick) 1-1fav
2nd: Perotto (Marcus Tregoning/Martin Dwyer) 7-1
3rd: Thank You Next (Richard Hannon/Pat Dobbs) 9-1

16.55 – British E.B.F. EBF Maiden Fillies’ Stakes
1st: Ventura Diamond (Richard Fahey/Oisin Murphy) 5-2
2nd: Illykato (Mick Channon/Charles Bishop) 25-1
3rd: Sarsaparilla (John Gosden/James Doyle) 2-1fav

Day Five – 1st August – Stewards’ Cup Day

13.50 – Unibet Stewards’ Sprint Handicap
1st: Treacherous (Ed De Giles/Harry Bentley) 7-1
2nd: Dream Today (Jamie Osborne/Saffie Osborne) 22-1
3rd: The Lamplighter (George Baker/Shane Kelly) 22-1

14.25 – Unibet Summer Handicap
1st: Hochfeld (Mark Johnston/Harry Bentley) 15-2
2nd: Shailene (Andrew Balding/Rob Hornby) 14-1
3rd: Indianapolis (James Given/Silvestre De Sousa) 8-1

15.00 – Qatar Lillie Langtry Stakes (Fillies’ Group 2)
1st: Enbihaar (John Gosden/Jim Crowley) 1-2fav
2nd: Cabaletta (Roger Varian/David Egan) 7-1
3rd: Snow (Aidan O’Brien/Ryan Moore) 11-4

15.35 – Unibet Stewards’ Cup (Heritage Handicap)
1st: Summerghand (David O’Meara/Danny Tudhope) 22-1
2nd: Kimifive (James Tuite/Cieren Fallon) 11-1
3rd: Brian The Snail (Richard Fahey/Megan Nicholls) 66-1

16.10 – Qatar Handicap
1st: Society Lion (Sir Michael Stoute/Ryan Moore) 5-4fav
2nd: Mister Snowdon (Richard Hughes/Shane Kelly) 5-1
3rd: King Ragnar (Roger Varian/David Egan) 5-1

16.40 – British European Breeders Fund Maiden Stakes
1st: Titan Rock (John Quinn/Danny Tudhope) 9-1
2nd: Raging Rascal (Tom Ward/Harry Bentley) 66-1
3rd: Longlai (Richard Hannon/Silvestre De Sousa) 17/2

17.10 – LG Signature Apprentice Handicap
1st: Muraad (Owen Burrows/Cieren Fallon) 9/2jf
2nd: Overwrite (Mark Johnston/Thomas Greatrex) 9-2jf
3rd: You’re Hired (Amanda Perrett/Darragh Keenan) 10-1

Related Posts